• Ciasto jogurtowe z czerwoną porzeczką

    Składniki

    3 szkl mąki tortowej
    2 pełne łyżeczki proszku do pieczenia
    3 duże jajka
    3/4 szkl oleju
    1 pełna szklanka drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru
    340 g gęstego jogurtu typu greckiego
    40 dag czerwonej porzeczki

     


    Wykonanie

    Przed zrobieniem tego ciasta wcześniej wyciągamy z lodówki wszystkie składniki tak by miały jednakową temperaturę pokojową. W misce mieszamy razem przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Następnie dodajemy całe jajka, olej, cukier i jogurt. Całość mieszamy łyżką. Robimy to bardzo krótko (2-3 minuty) jedynie tyle żeby się składniki połączyły i nie było grudek. Gotowe ciasto przekładamy do blaszki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Na wierzchu układamy umyte i oczyszczone z szypułek czerwone porzeczki, lekko je wciskamy w ciasto. Pieczemy 50- 55 min w temp 180 stopni. Upieczone ciasto posypujemy cukrem pudrem.

    Uwaga! Tego ciasta nie wolno miksować, ubijać bądź wyrabiać. Należy je tylko wymieszać łyżką do momentu połączenia się składników. Zamiast czerwonej porzeczki można dać inne owoce. Jeżeli mają dużo soku to przed poukładaniem ich na ciasto należy oprószyć je mąką lub bułką tartą. Piekłam w tortownicy o średnicy 27 cm.

    Data dodania:środa, 6 lipca 2016
  • Tort orzechowo - migdałowy

    Warstwa orzechowa

    10 żółtek
    25 dag cukru pudru
    25 dag mielonych orzechów włoskich
    2 łyżeczki ekstraktu waniliowego (lub 1 mały cukier waniliowy)

    Warstwa migdałowa

    10 białek
    25 dag zmielonych migdałów
    20 dag cukru pudru
    sok z połowy cytryny
    3 łyżki zmielonych biszkoptów

     

                                                                         

    Wykonanie

    Żółtka ucieramy z cukrem pudrem i ekstraktem waniliowym na puszysty kogel-mogel. Dodajemy stopniowo orzechy, delikatnie mieszamy łyżką. Tortownicę o średnicy 25 cm smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Wlewamy do niej warstwę orzechową.
    Białka ubijamy z cukrem pudrem na sztywną pianę. Dodajemy sok z cytryny, biszkopty oraz zmielone migdały. Wszystko delikatnie mieszamy żeby piana nie opadła i wlewamy na masę orzechowo-żółtkową. Masę zbieramy do środka robiąc kopczyk żeby po upieczeniu była równa powierzchnia. Pieczemy 55-60 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Wyłączamy piekarnik i zostawiamy tort do całkowitego wystudzenia.

    Ponadto

    2 słoiczki konfitury morelowej (2x240g)

    Konfiturę lekko podgrzewamy w garnuszku.

    Polewa czekoladowa

    100 g czekolady gorzkiej
    1 łyżka masła

    Czekoladę z masłem rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Górę wystudzonego tortu smarujemy marmoladą i polewamy rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą. Przed wylaniem polewy czekoladowej dałam tort na całą noc do lodówki aby konfitura trochę wsiąkła w tort i lepiej się na nim trzymała. Tort piekłam w tortownicy o średnicy 25 cm.

    Data dodania:wtorek, 31 maja 2016
  • Tort kawowy z bezą orzechową

    Biszkopt kakaowy

    6 jaj
    1 szkl. cukru
    6 łyżek mąki pszennej
    2 łyżki kakao
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Do 6 białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy na pianę dodając stopniowo cukier. Kiedy piana będzie bardzo sztywna dodajemy po 1 żółtku i ubijamy dalej. Do ubitej masy żółtkowej dodajemy po łyżce mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Bardzo powoli mieszamy łyżką. Pieczemy 40-45 minut w temperaturze 180-185 stopni. Wyłączamy piekarnik pozostawiając jeszcze biszkopt przy uchylonych drzwiczkach ok. 10 minut.

    Ciasto bezowo - orzechowe

    5 białek
    3/4 szkl. cukru
    1 łyżka mąki ziemniaczanej
    1 łyżka mąki pszennej
    1 łyżka miodu
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody
    20 dag orzechów włoskich siekanych
    szczypta soli

    Ubijamy 5 białek ze szczyptą soli dodając stopniowo cukier. Do ubitej piany wlewamy miód. Mieszamy obie mąki z proszkiem do pieczenia, sodą i dodajemy do masy białkowej, wsypujemy grubo posiekane orzechy, wszystko razem delikatnie mieszamy. Pieczemy około 30 min w temp. 175 stopni.

     

                                           

     

    Masa krówkowa

    1 puszka gotowej masy krówkowej (510g)

    Masa kawowa

    1 i 1/2 szkl. mleka
    4 łyżki cukru
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    2 łyżki mąki pszennej
    5 żółtek
    3 łyżeczki kawy naturalnej
    2 łyżki spirytusu
    200 g masła

    Gotujemy szklankę mleka z cukrem. Do pozostałej połowy szklanki zimnego mleka dodajemy żółtka, obydwie mąki i wszystko razem mieszamy żeby nie było grudek. Wymieszane wlewamy do gotującego się mleka. Kawę zaparzamy w połowie szklanki wody. Lekko przestudzoną kawę wlewamy do gotującego się mleka (dodajemy trochę fusów). Gotujemy budyń kawowy, cały czas mieszamy aby sie nie przypalił. Zostawiamy do wystygnięcia. Ucieramy masło, dodając po łyżce zimny budyń kawowy, wlewamy spirytus. Jeżeli masa jest mało słodka to dodajemy jeszcze cukier. Wszystko razem ucieramy na puszystą masę kawową. Utartą masę dzielimy na dwie części.

    Poncz

    1/2 szklanki nalewki kawowej

    Polewa czekoladowa

    150 g czekolady gorzkiej
    1 łyżka masła

    Roztapiamy czekoladę wraz z masłem w kąpieli wodnej. Do większego garnka z gotującą się wodą dajemy mniejszy, w którym jest czekolada i masło. Unosząca się podczas gotowania wody para wodna roztopi nam czekoladę.

    Wykonanie

    Biszkopt kakaowy kroimy na pół, nawilżamy ponczem. Na jedną część wykładamy masę krówkową (można ją troszeczkę podgrzać wtedy będzie się lepiej rozsmarowywać) przykrywamy ciastem bezowo - orzechowym (tego ciasta już nie ponczujemy). Ciasto bezowo - orzechowe smarujemy częścią masy kawowej, przykrywamy drugą połową biszkoptu kakaowego nasączonego ponczem. Cały tort smarujemy drugą częścią masy kawowej. Polewamy polewą czekoladową. Ponieważ tort wychodzi duży zalecam pieczenie w tortownicy o średnicy nie mniejszej niż 27 cm

    Data dodania:środa, 11 maja 2016
  • Miodownik przekładany gotowaną masą serową


    Ciasto miodowe

    60 dag mąki pszennej
    20 dag cukru pudru
    2 jajka
    10 dag masła lub margaryny
    3 łyżki śmietany
    4 łyżki sztucznego miodu
    1 łyżeczka sody oczyszczonej

    W garnuszku roztapiamy margarynę, dodajemy cukier puder oraz miód. Wszystko razem mieszamy i doprowadzamy do zagotowania się. Zostawiamy do wystudzenia. Mąkę przesiewamy do dużej miski, wlewamy wystudzony miód, dodajemy całe jajka i śmietanę wymieszaną z łyżeczką sody oczyszczonej. Zagniatamy ciasto. Gotowe ciasto dzielimy na trzy części. Pieczemy osobno trzy placki w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przez 15-20 minut w temperaturze 180 stopni.

    Gotowana masa serowa

    1 kg sera białego półtłustego
    150 g masła
    1 szklanka cukru
    4 jaja
    2 torebki budyniu śmietankowego bez cukru
    1/2 szklanki mleka

     


    Polewa czekoladowa

    100 g czekolady gorzkiej
    1 łyżka masła

    Czekoladę łamiemy na kawałki, dodajemy łyżkę masła i roztapiamy w kąpieli wodnej - do większego garnka z gotującą się wodą dajemy mniejszy z połamaną czekoladą tak by garnek nie dotykał dnem wody i roztapiamy podgrzewając wodę - mieszamy aż się czekolada roztopi.

    Wykonanie

    W dużym garnku roztapiamy masło, dodajemy zmielony ser i cukier. Podgrzewamy wszystko na małym ogniu - mieszamy. W osobnej misce miksujemy budyń, jajka oraz mleko. Tak przygotowaną masę jajeczną wlewamy do masy serowej. Teraz wszystko razem gotujemy. Podczas gotowania cały czas mieszamy masę i uważamy żeby jej nie przypalić. Masę dzielimy na dwie części i gorącą przekładamy placki. Na górę ciasta dajemy polewę czekoladową. Ciasto najlepsze jest na drugi dzień. Piekłam w blaszce o wymiarach 25x36 cm.

    Data dodania:piątek, 15 kwietnia 2016
  • Tort orzechowy z wiśniami

    Biszkopt orzechowy

    8 jajek
    20 dag cukru
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    15 dag mąki pszennej
    20 dag zmielonych orzechów włoskich
    szczypta soli

    Ubijamy pianę z 8 białek ze szczyptą soli, gdy piana będzie sztywna stopniowo dodajemy cukier. Do ubitej piany z cukrem dodajemy po jednym żółtku i ubijamy wszystko na puszystą żółtkową masę. Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej proszek do pieczenia i orzechy- mieszamy. Następnie powoli dodajemy po łyżce do ubitej masy żółtkowej – wszystko razem bardzo delikatnie mieszamy. Pieczemy w temperaturze 185 stopni przez 45 minut. Po upieczeniu kroimy na trzy blaty.

     

     


    Masa orzechowa

    2 szkl. mleka
    1 i 1/2 budyniu śmietankowego bez cukru
    3 łyżki cukru kryształu
    300 g masła
    20 dag zmielonych orzechów włoskich
    2 łyżki cukru pudru
    1/3 szkl mleka
    2 łyżki spirytusu

    W połowie szklanki mleka rozpuszczamy budyń i 3 łyżki cukru. Pozostałą 1 i ½ szklankę mleka gotujemy, następnie do gotującego sie mleka wlewamy rozpuszczony budyń- gotujemy wszystko razem. Ugotowany budyń przelewamy do miseczki i nakrywamy górę woreczkiem foliowym żeby nie zrobił się twardy kożuch. Zostawiamy do wystudzenia. Pozostałe 1/3 szklanki mleka parzymy i zalewamy zmielone orzechy – odstawiamy do ostygnięcia. Ucieramy masło dodając stopniowo zimny budyń i sparzone orzechy. Do ucieranej masy dodajemy partiami cukier puder oraz wlewamy stopniowo spirytus. Ucieramy wszystko na puszystą masę. Utartą masę dzielimy na trzy równe części.

    Ponadto

    100 g czekolady gorzkiej
    1 szklanka wiśni w spirytusie (wiśnie z nalewki)

    Czekoladę kroimy w piórka.

    Poncz

    3/4 szklanki słodzonej herbaty

    Wykonanie

    Biszkopt orzechowy kroimy na trzy części. Każdy blat nasączamy ponczem. Na pierwszy blat dajemy pierwszą część masy i wszystkie wiśnie z nalewki. Kładziemy drugi blat biszkoptu, smarujemy drugą częścią masy i układamy czekoladę. Przykrywamy trzecim blatem biszkoptu. Cały tort smarujemy ostatnią trzecią częścią masy i dekorujemy. Piekłam w tortownicy o średnicy 27 cm.

    Data dodania:czwartek, 7 kwietnia 2016
  • Sernik z żurawiną i białą czekoladą


    Składniki

    1 i 1/2 kg sera białego półtłustego
    20 dag cukru
    7 jajek
    1 budyń śmietankowy bez cukru (40g)
    250 g masła
    20 dag żurawiny
    15 dag białej czekolady

    Białą czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej (miseczkę z połamaną czekoladą umieszczamy w garnku z gotującą się wodą, tak by nie dotykała dnem wody, unosząca się para wodna rozpuści nam czekoladę).
    Ser, cukier, masło, żółtka, roztopioną i przestudzoną białą czekoladę i budyń mielimy razem przy pomocy robota kuchennego na jednolitą masę. Osobno ubijamy pianę z białek ze szczyptą soli i dodajemy do zmielonej masy serowej. Delikatnie wszystko mieszamy.
    Żurawinę płuczemy w gorącej wodzie.

     

     


    Spód kakaowy

    25 dag kakaowych ciastek Petit Beurre
    15 dag masła

    Masło roztapiamy i zostawiamy do przestudzenia. Ciastka mielimy w blenderze lub rozgniatamy przy pomocy wałka. Wystudzone masło wlewamy do zmielonych ciastek i mieszamy. Masa ma przypominać mokry piasek. Foremkę do pieczenia smarujemy masłem, wsypujemy masę z ciastek i ugniatamy łyżką, aby powstała równa powierzchnia. Dajemy do lodówki na czas przygotowania sera do sernika.

    Wykonanie

    Blaszkę ze spodem kakaowym wyjmujemy z lodówki, wlewamy połowę masy serowej. Na masie układamy połowę porcji żurawiny, wlewamy pozostałą masę serową. Aby sernik po upieczeniu był równy robimy na środku taki stożek (tzn. zbieramy masę serową do środka). Na górę dajemy pozostałą żurawinę. Sernik pieczemy w dwóch etapach. Przez pierwsze 25 minut w temperaturze 175 stopni. Następnie górę przykrywamy folią aluminiową i tak pieczemy przez 30 minut w temperaturze 175 stopni. Łączny czas pieczenia sernika to 55 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy sernik przykryty folią w piekarniku aż całkiem wystygnie. Dzięki takiemu pieczeniu sernik pozostanie jasny na górze. Piekłam dużej tortownicy o średnicy 27 cm.

    Data dodania:wtorek, 29 marca 2016
Zdjęcia na tej stronie są moją własnością nie wyrażam zgody na ich rozpowszechnianie i wykorzystywanie bez mojej wiedzy i zgody.
Zdjęcia podlegają ochronie zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 luty 1994r DZ.U. 1994r Nr 24 poz.83 z późn.zm.
Facebook