• Piernik Staropolski dojrzewający

    Ciasto

    ½ litra miodu (dałam gryczany)
    2 szkl cukru
    250g dobrej margaryny
    1 kg + 1 szklanka mąki pszennej
    3 jajka
    3 łyżeczki sody
    1/2 szklanki mleka
    1/3 łyżeczki soli
    3 torebki przyprawy do piernika (3x25g)

    Ponadto

    100 g orzechów włoskich siekanych
    100 g skórki pomarańczowej kandyzowanej
    100 g rodzynek
    3 małe słoiczki powidła jabłkowo-śliwkowego

    Polewa czekoladowa

    200 g gorzkiej czekolady
    1 duża łyżka masła

    Czekoladę i masło dajemy do garnuszka, który umieszczamy nad większym garnkiem z gotującą się wodą. Unosząca się para wodna z gotującej się wody roztopi nam czekoladę.

                                                        
                                                                             


    Wykonanie

    Do garnka dajemy miód, cukier i margarynę - podgrzewamy do rozpuszczenia się cukru. Cały czas mieszamy drewnianą łyżką żeby cukier się nie skrystalizował. Zostawiamy do wystudzenia. Taką zimną masę miodową przelewamy do dużej miski, dodajemy przesianą mąkę, przyprawę do pienika, jajka, sól i sodę wymieszaną z mlekiem. Mieszamy wszystkie składniki drewnianą łyżką. Do gotowego ciasta dodajemy bakalie (rodzynki wcześniej przelewamy gorącą wodą) i jeszcze raz wszystko mieszamy. Jeżeli nie chcemy to nie musimy dodawać bakalii, nie jest to konieczne. Jeśli jednak się zdecydujemy, to należy to zrobić teraz bo później nie będzie to już możliwe - ciasto jest zbyt twarde. Tak przygotowane ciasto odstawiamy na minimum 3 tygodnie (najlepiej 4-5) w zimne miejsce - może to być piwnica, komórka lub dolna półka w lodówce. Ciasto przechowujemy w szklanym, emaliowanym lub kamionkowym naczyniu, przykryte folią i ściereczką. Po leżakowaniu ciasto dzielimy na mniejsze kawałki i pieczemy. Upieczone ciasto powinno jeszcze poleżeć 2-3 dni - aby zmiękło, potem możemy je przekładać powidłem, kremem lub ulubioną masą. To pierwszy etap pieczenia piernika staropolskiego na następny zapraszam za 4 tygodnie.

    Po 4-5 tygodniach wyciągamy nasze ciasto z lodówki, dajemy na stolnicę, wałkujemy i kroimy na trzy równe części. Każdą część pieczemy w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (inaczej piernik się przyczepi do blaszki) przez 20-25 minut w temperaturze 185 stopni. Upieczone ciasto przykrywamy ściereczką i odkładamy na dwa dni żeby zmiękło.

    Trzeci etap pieczenia piernika staropolskiego to właściwie tylko przekładanie go ulubionym powidłem i posmarowanie góry polewą czekoladową. Ja dałam trzy małe słoiczki powidła jabłkowo – śliwkowego, a na górę roztopiłam w kąpieli wodnej 200 g gorzkiej czekolady z łyżką masła. Piernik jest naprawdę bardzo dobry i wart jest tego by na niego czekać tyle tygodni. Piekłam w dużej blaszce o wymiarach 27x41cm.

    Data dodania:niedziela, 28 grudnia 2014
  • Sernik Murzynek

    Ciasto kakaowe

    1 i ½ szkl mąki
    250 g margaryny
    1 i ½ szkl cukru
    4 jajka
    6 łyżek wody
    2 pełne łyżki kakao
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    szczypta soli

    Wodę gotujemy z cukrem aż się cukier całkiem rozpuści. Następnie dodajemy margarynę oraz kakao. Mieszamy wszystko żeby powstała jednolita masa. Zostawiamy do wystudzenia. Do zimnej masy kakaowej dodajemy 4 żółtka oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną. Po wymieszaniu tych składników dodajemy pianę ubitą z 4 białek ze szczyptą soli.

     


    Masa serowa

    750 g sera białego półtłustego
    ¾ szkl cukru
    4 jajka
    2 łyżki budyniu waniliowego bez cukru
    125 g margaryny
    100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
    szczypta soli

    Mieszamy w malakserze ser, żółtka, proszek budyniowy, cukier i margarynę na jednolitą masę. Następnie dodajemy pianę ubitą z 4 białek i szczypty soli. Delikatnie mieszamy, wsypujemy też skórkę pomarańczową.

    Polewa czekoladowa

    100 g gorzkiej czekolady
    1 łyżka margaryny

    Połamaną czekoladę razem z margaryną dajemy do garnuszka. Garnuszek ten trzymamy nad garnkiem z gotującą się wodą. Para wodna roztopi nam czekoladę. Podczas rotapiania czekoladę cały czas mieszamy łyżką.

    Wykonanie

    Blaszkę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia, wylewamy ciasto kakaowe robiąc takie kleksy. Na ciasto kakaowe dajemy kleksy z sera i tak do wyczerpania składników. Pieczemy przez 45-50 minut w 180 stopniach. Piekłam w tortownicy o średnicy 27 cm.

    Data dodania:piątek, 19 grudnia 2014
  • Ciasto biszkoptowe z masą serową i Delicjami

    Biszkopt

    1 i 1/2 szkl. mąki pszennej
    1 budyń śmietankowy bez cukru (40g)
    6 jajek
    1 cukier wanilinowy
    1 szkl. cukru kryształu
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodajemy stopniowo cukier kryształ i cukier wanilinowy. Następnie do ubitej piany dodajemy po 1 żółtku - ubijamy do białości. Do gotowej masy żółtkowej dodajemy po łyżce wymieszane obie mąki z proszkiem do pieczenia. Bardzo powoli mieszamy łyżką.
    Pieczemy 30-35 minut w temperaturze 175 stopni, następnie wyłączamy piekarnik pozostawiając jeszcze biszkopt przy uchylonych drzwiczkach ok. 10 minut.

     

    Masa śmietankowa

    1 i 1/2 szkl mleka
    2 łyżki cukru
    200 g masła
    1 budyń śmietankowy bez cukru

    Rozpuszczamy budyń i cukier w 1/2 szklance mleka. Następnie wlewamy do pozostałej gotującej się szklanki mleka - gotujemy budyń. Masło ucieramy na puch, dodając stopniowo zimny budyń.

    Masa serowa

    540 g serka waniliowego Danio
    2 galaretki wiśniowe
    1 puszka mieszanki owocowej (425g)

    Galaretki rozpuszczamy w jednej szklance wody. Kiedy przestygną dodajemy je do serka. Odsączamy owoce z soku i też wsypujemy do serka.  Mieszamy i zostawiamy wszystko do stężenia.

    Bita śmietana

    330 ml śmietanki 30%
    1 śmietan fix
    1 łyżka cukru pudru

    Zimną śmietankę ubijamy ze śmietan - fixem. Pod koniec ubijania dodajemy cukier.

    Poncz

    ½ szkl przegotowanej wody
    4 łyżki soku z cytryny
    2 łyżeczki cukru

    Mieszamy składniki.

    Ponadto

    1 duża paczka Delicji
     


    Wykonanie

    Biszkopt kroimy wzdłuż na pół. Nasączamy ponczem. Na jedną połowę wykładamy masę śmietankową, przykrywamy drugą połową biszkopta. Nasączamy biszkopt, dajemy masę serową, układamy Delicje. Na Delicjach smarujemy bita śmietanę. Dekorujemy czekoladkami. Piekłam w blaszce o wymiarach 25x41 cm.

     

    Data dodania:poniedziałek, 15 grudnia 2014
  • Pierniczki orzechowe

    Składniki

    50 dag mąki pszennej
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    250 g masła
    15 dag orzechów włoskich mielonych
    20 dag cukru pudru
    2 jajka
    1 torebka przyprawy do piernika (25g)

     

    Ponadto

    kolorowe pisaki spożywcze do ozdabiania

     

     

     

    Wykonanie

    Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, masło, cukier, orzechy i przyprawę do piernika. Wszystko siekamy nożem aż ciasto będzie przypominało mokry piasek. Do takiego ciasta wbijamy dwa całe jajka i zagniatamy całość. Gotowe ciasto dajemy na godzinę do lodówki. Po wyjęciu z lodówki wałkujemy na grubość 4-5 mm, wykrawamy foremkami pierniczki i pieczemy w temperaturze 185 stopni przez 8-10 minut. Zimne dekorujemy. Z podanej ilości składników upiekłam 70 pierniczków.

    Data dodania:poniedziałek, 15 grudnia 2014
  • Muffinki bakaliowe

    Składniki suche

    2 szkl. mąki
    3/4 szkl. cukru pudru
    1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
    1 płaska łyżeczka sody

     

    Składniki mokre

    1 jajko
    1 szkl. mleka
    100 g margaryny

    Ponadto 1 szkl ulubionych bakalii (ja dałam orzechy włoskie, rodzynki i ananas kandyzowany)

     

    Wykonanie

    W jednym naczyniu mieszamy wszystkie składniki suche tj. przesianą mąkę, proszek do pieczenia, sodę i cukier puder. W drugim naczyniu ubijamy trzepaczką całe jajko, mleko i roztopioną zimną margarynę. Dodajemy mokre składniki do suchych, wsypujemy też bakalie i delikatnie mieszamy łyżką kilka razy tak aby składniki lekko się połączyły. Masa która powstanie powinna posiadać grudki. Napełniamy papilotki ciastem do wysokości ¾. Pieczemy 20-25 minut w temperaturze 185 stopni. Z podanej ilości składników wychodzi 12 sztuk muffinek.

    Data dodania:poniedziałek, 8 grudnia 2014
  • Łabędzi Puch

    1 i ½ szkl mąki pszennej
    1 budyń śmietankowy bez cukru (40g)
    1 szkl cukru
    6 jajek
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    1 torebka cukru wanilinowego
    szczypta soli

    Ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Do ubitej piany zaczynamy dodawać stopniowo cukier i cukier wanilinowy. Następnie dodajemy po jednym żółtku- ubijamy wszystko na puszysty kogel-mogel. Mąkę przesiewamy i mieszamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy małymi porcjami do ubitej masy żółtkowej- delikatnie mieszamy łyżką. Blaszkę do pieczenia smarujemy margaryną, posypujemy bułką tartą i wylewamy ciasto. Pieczemy przez 30-35 minut w temperaturze 175 stopni. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy biszkopt przy uchylonych drzwiczkach jeszcze przez 5 minut żeby nie opadł.

    Masa z bułką kajzerką

    3 szkl mleka
    3 bułki kajzerki
    20 dag wiórek kokosowych
    200 g masła
    ¾ szkl cukru

    Całe bułki moczymy w dwóch szklankach mleka przez 15 minut. Następnie gotujemy na małym ogniu przez 15 minut, aż zrobi się jednolita masa. Trzecią szklankę mleka gotujemy z cukrem i cukrem wanilinowym aż się cukier rozpuści. Następnie dodajemy wiórki kokosowe. Gotujemy cały czas mieszając do czasu kiedy wiórki wchłoną całe mleko (ok. 10-15 minut). Po upływie tego czas łączymy masę koksową z masą z bułek i gotujemy całość przez 2-3 minuty. Wystudzoną masę ucieramy z masłem.

     

    Ponadto

    1 średni słoik powidła śliwkowego (lub innego, może być też dżem - smak dowolny jaki lubicie najbardziej)

     

    Posypka na placek

    100 g wiórek kokosowych
    2 łyżki mleka

    Podsmażamy wszystko na suchej patelni do czasu kiedy wiórka zmienią kolor na lekko brązowy. Cały czas mieszamy żeby się nie przypaliły. Studzimy.

     

    Poncz

    1/3 szkl czystej wódki
    1/3 szkl wody

    Mieszamy składniki.

     

     

    Wykonanie

    Upieczony biszkopt kroimy na pół. Obydwie połowy nasączamy ponczem. Jedną część smarujemy powidłem śliwkowym i wykładamy 2/3 masy. Przykrywamy drugą częścią biszkoptu. Na górę dajemy pozostałą 1/3 część masy i posypujemy usmażonym kokosem. Piekłam w blaszce o wymiarach 25x41 cm.

    Data dodania:niedziela, 7 grudnia2014
Zdjęcia na tej stronie są moją własnością nie wyrażam zgody na ich rozpowszechnianie i wykorzystywanie bez mojej wiedzy i zgody.
Zdjęcia podlegają ochronie zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 luty 1994r DZ.U. 1994r Nr 24 poz.83 z późn.zm.
Facebook