• Ciasto z rabarbarem i rodzynkami

    Składniki
    40 dag mąki
    1 torebka budyniu śmietankowego bez cukru (40g)
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    250 g masła lub margaryny
    20 dag cukru
    5 jaj
    3 pełne łyżki mleka
    60 dag rabarbaru
    szczypta soli

                         

    Ponadto
    1 łyżka cynamonu
    3 łyżki cukru trzcinowego Demerara
    10 dag rodzynek

    Rodzynki sparzamy gorącą wodą. Rabarbar obieramy i kroimy na mniejsze kawałki (ok. 2 cm). Mieszamy wszystkie składniki razem- rabarbar, cukier, cynamon i rodzynki.
                      

                                                                                        

                                                   


    Wykonanie
    Jajka ubijamy z cukrem i szczyptą soli na puszysty kogel-mogel. Zmniejszamy obroty miksera na mniejsze i dodajemy stopniowo miękką margarynę pokrojoną w kostkę oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i budyniem. W międzyczasie wlewamy po łyżce mleka. Gotowe ciasto przekładamy do tortownicy wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Na wierzchu dajemy wymieszany rabarbar z cukrem, cynamonem i rodzynkami. Lekko go wciskamy do ciasta. Pieczemy 50-55 minut w temp. 180 stopni. Piekłam w okrągłej tortownicy o średnicy 27 cm.

    Data dodania:14 maja 2018 r
  • Ciasto tortowe


    Biszkopt z makiem

    6 jajek
    20 dag mąki pszennej
    1 torebka budyniu waniliowego bez cukru (40g)
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    10 dag suchego maku
    15 dag cukru
    2 łyżki oleju
    szczypta soli

    Ubijamy 6 białek ze szczyptą soli dodając stopniowo cukier. Gdy piana będzie mocno ubita dodajemy po 1 żółtku i ubijamy wszystko do białości. Mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia i makiem. Tak przygotowane składniki dodajemy po 1 łyżce do ubitych żółtek i bardzo delikatnie mieszamy. Na końcu wlewamy olej. Jeszcze raz wszystko mieszamy. Ciasto przelewamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 175 stopni przez 35- 40 minut potem pozostawiamy jeszcze biszkopt – przy otwartych drzwiczkach – w piekarniku na ok. 5 minut. Zimny biszkopt kroimy wzdłuż na pół.

     

                                                                   

                                              

    Biszkopt kakaowy

    6 jajek
    20 dag cukru
    20 dag mąki pszennej
    5 dag kakao
    2 płaskie łyżeczki sody
    2 łyżki oleju
    szczypta soli

    Do 6 białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy na pianę dodając stopniowo cukier. Kiedy piana będzie bardzo sztywna dodajemy po 1 żółtku i ubijamy dalej. Do ubitej masy żółtkowej dodajemy po łyżce mąki wymieszanej z sodą i kakao. Wlewamy też olej. Bardzo powoli mieszamy łyżką. Ciasto przelewamy do tej samej blaszki, w której piekł się biszkopt z makiem. Wcześniej blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy 40-45 minut w temperaturze 180. Wyłączamy piekarnik pozostawiając jeszcze biszkopt przy uchylonych drzwiczkach ok. 5 minut. Zimny biszkopt kroimy wzdłuż na pół.
                                                 

                                                  

     
    Masa czekoladowa

    1 i 1/2 szklanki mleka
    1 budyń czekoladowy bez cukru (40g)
    3 łyżki cukru
    1 łyżeczka kakao
    200 g masła

    Gotujemy jedną szklankę mleka. W pozostałym mleku rozpuszczamy budyń, kakao i cukier. Wymieszane składniki wlewamy do gotującego się mleka. Gotujemy budyń czekoladowy. Zimny budyń ucieramy z masłem na puszystą masę.

    Masa śmietankowa

    400 ml śmietanki kremówki 30%
    1 galaretka o smaku cytrynowym
    1/2 szklanki wody

    Galaretkę rozpuszczamy w połowie szklanki wody. Zostawiamy do przestudzenia (nie może zastygnąć). Ubijamy schłodzoną śmietankę kremówkę. Powoli wlewamy do śmietanki tężejącą galaretkę. Ubijamy wszystko razem. Dajemy na chwilkę do lodówki, aby dobrze się masa schłodziła.

    Masa pomarańczowa

    3 pomarańcze
    3 jabłka
    1 galaretka pomarańczowa
    10 dag rodzynek
    1/2 szklanki wody
    1/2 szklanki cukru

    Pomarańcze sparzamy w gorącej wodzie. Jedną ścieramy całą na tarce z grubymi oczkami. Z dwóch pozostałych ścieramy tylko skórkę pomarańczową. Następnie obieramy z nich białą błonkę ( ją wyrzucamy nie będzie nam potrzebna). Tak przygotowane pomarańcze dajemy do garnka. Jabłka obieramy i ścieramy na tarce. Dodajemy do pomarańczy. Smażymy wszystko w garnku dodając połowę szklanki wody i połowę szklanki cukru. Smażymy do odparowania wody. Dodajemy następnie rodzynki. Chwilkę smażymy. Zdejmujemy z ognia, wsypujemy galaretkę pomarańczową i mieszamy aż się rozpuści. Odstawiamy do wystudzenia.

    Poncz

    Pół szklanki słodzonej herbaty

    Polewa czekoladowa

    100 ml śmietanki kremówki
    250 g czekolady (po połowie gorzka i mleczna)

    W garnuszku podgrzewamy śmietankę uważając żeby się nie zagotowała. Dodajemy do niej połamaną czekoladę. Wszystko razem rozpuszczamy na małym ogniu. Następnie zostawiamy aby polewa ostygła i trochę zgęstniała.

    Wykonanie

    Biszkopt makowy nasączony ponczem – masa czekoladowa - biszkopt kakaowy nasączony ponczem – masa śmietankowa – biszkopt makowy – masa pomarańczowa – biszkopt kakaowy- polewa czekoladowa.
    Ciasto piekłam w dużej blaszce z zaokrąglonymi brzegami o wymiarach 25x35 cm. Ciasto jest wysokie na 10 cm. Najlepiej smakuje na drugi dzień. Biszkoptów pomiędzy masą pomarańczową nie nasączałam ponieważ masa ma sok z pomarańczy, który je nasączy.

    Data dodania:19 lutego 2018r
  • Sernik na biszkopcie z polewą czekoladową i skórką pomarańczową


    Biszkopt

    6 jajek
    20 dag cukru
    20 dag mąki pszennej
    1 torebka budyniu waniliowego bez cukru (40g)
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. W międzyczasie dodajemy partiami cukier. Do sztywnej piany dodajemy po jednym żółtku i ubijamy wszystko na puszysty kogel - mogel. Mąkę przesiewamy, mieszamy z proszkiem do pieczenia i dodajemy stopniowo do masy żółtkowej. Delikatnie mieszamy. Ciasto wylewamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 35-40 min w temp 175 stopni. Zimny biszkopt kroimy wzdłuż na pół.

     

                                                                   


    Masa serowa

    1 kg 20 dag sera białego półtłustego
    6 jajek
    20 dag cukru
    1 torebka budyniu śmietankowego bez cukru (40g)
    250 g masła
    szczypta soli
    100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

    Białka oddzielamy od żółtek. Wszystkie składniki: żółtka, ser, miękkie masło, cukier i budyń dajemy do miksera i miksujemy na gładką masę. Na końcu ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywna pianę i dodajemy do masy serowej. Delikatnie mieszamy aby piana nie opadła. Teraz dodajemy też kandyzowaną skórkę pomarańczową. Masę dzielimy 2/3 do 1/3.

    Polewa czekoladowa do środka sernika

    5 łyżek wody
    200 g masła
    2/3 szklanki cukru
    3 łyżki kakao

    W garnuszku mieszamy razem cukier, masło i wodę. Podgrzewamy wszystko aby się ładnie połączyło. Potem dodajemy kakao i mieszamy. Polewę dzielimy na pół.

    Wykonanie

    Blaszkę, w której był pieczony biszkopt wykładamy nowym papierem do pieczenia i dajemy połowę biszkopta. Biszkopt polewamy połową polewy czekoladowej. Na polewę wykładamy 2/3 masy serowej. Przykrywamy drugą połową biszkopta, na który wylewamy drugą część polewy czekoladowej i dajemy pozostałą 1/3 część masy serowej. Pieczemy 50 minut w temperaturze 170 stopni. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i pozostawiamy jeszcze sernik w piekarniku przy otworzonych drzwiczkach przez 10 minut. Górę zimnego sernika posypujemy ciemnym kakao. Sernik piekłam w dużej blaszce z zaokrąglonymi brzegami o wymiarach 25x36 cm. Polecam piec w blaszce z wysokim brzegiem, bo ciasto jest wysokie.

    Data dodania:3 lutego 2018
  • Tort śliwkowo - kawowy

    Biszkopt

    20 dag mąki pszennej
    1 budyń czekoladowy bez cukru (64g)
    1 łyżka ciemnego kakao
    1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
    1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
    7 jajek
    25 dag cukru
    szczypta soli

    Ubijamy 7 białek ze szczyptą soli na sztywną pianę. Nie przerywają ubijania wsypujemy stopniowo cukier. Kiedy piana będzie bardzo sztywna dodajemy po 1 żółtku i ubijamy dalej. Mąkę przesiewamy i mieszamy z kakao, sodą oraz proszkiem do pieczenia. Dodajemy po łyżce do ubitej masy żółtkowej. Delikatnie mieszamy całość łyżką. Pieczemy 45 -50 minut w temperaturze 180 stopni potem wyłączamy piekarnik pozostawiając jeszcze biszkopt przy uchylonych drzwiczkach ok. 10 minut.


                                                                      
                            


    Masa kawowa

    2 i 1/2 szkl. mleka
    1 i 1/2 budyniu czekoladowego bez cukru
    4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
    5 łyżek cukru
    300 g masła

    Gotujemy 1 i 1/2 szklankę mleka. W pozostałej 1 szklance mleka mieszamy budyń, cukier i kawę. Kiedy wszystkie składniki się ładnie połączą tzn. nie będzie już grudek i cukier się rozpuści, to wlewamy taką mieszankę do gotującego się mleka. W ten sposób gotujemy budyń. Po ugotowaniu wylewamy go do talerza wcześniej opłukanego zimną wodą. Wierzch nakrywamy woreczkiem foliowym żeby nie zrobiła się twarda skorupa i pozostawiamy do wystudzenia. Ucieramy miękkie masło na puch i dodajemy stopniowo zimny budyń. Masę kawową dzielimy na trzy równe części.

    Ponadto

    40 dag śliwek kalifornijskich
    250 ml czystej wódki

    Śliwki zalewamy alkoholem i odstawiamy na kilka godzin. Nasączone kroimy na kawałki. Całość dzielimy na dwie równe porcje.

    Poncz

    1/2 szklanki słodzonej herbaty i alkohol pozostały po namoczonych śliwkach – wymieszane razem

    Wykonanie

    Biszkopt kroimy na trzy części. Każdą nasączamy ponczem. Na pierwszy blat biszkoptu nakładamy 1/3 masy kawowej, układamy połowę śliwek kalifornijskich. Przykrywamy drugim blatem nasączonego biszkoptu, dajemy drugą część masy kawowej i pozostałe śliwki. Całość przykrywamy trzecim blatem biszkoptu (stroną nasączoną do masy). Cały tort smarujemy pozostałą trzecią częścią masy kawowej i dekorujemy. Tort piekłam w tortownicy o średnicy 27 cm. Tort dajemy do lodówki, najlepszy jest na drugi dzień.

    Data dodania:9 stycznia 2018 r
  • Pierniczki

    Serduszka piernikowe

    Ciasto

    1 kilogram mąki tortowej
    masło 200 g
    słoik miodu 390 g - użyłam miód wielokwiatowy
    2 jajka
    2 żółtka
    śmietana kwaśna 360 g
    1 szklanka cukru pudru
    ugotowany ziemniak ok 25 dag
    1 łyżka kakao
    1 łyżeczka cynamonu
    2 łyżeczki rozpuszczalnej kawy
    2 łyżeczki sody oczyszczonej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    40g  przyprawy do piernika
     


    Masło, miód i kawę rozpuściłam w rondelku. Ugotowanego ziemniaka przepuściłam przez praskę. Do miski wsypałam mąkę. Do mąki dodałam proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, kakao, cynamon, przyprawę do piernika, cukier puder - łyżką dokładnie wymieszałam składniki. Do sypkich produktów dodałam całe jajka, żółtka, letni miód z masłem i kawą, ugotowanego ziemniaka oraz śmietanę. Zagniotłam jednolite ciasto. Następnie miskę z ciastem schowałam do lodówki na 3 godziny. Po trzech godzinach ciasto podzieliłam na cztery części. Każdą część ciasta rozwałkowałam na grubość ok 3 - 4 milimetry. Przy pomocy foremek wykrawałam serduszka. Wykrojone pierniki układałam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekłam w nagrzanym piekarniku do 180 st z grzałką góra dół ok. 14 minut. Część zimnych pierniczków polukrowałam, część wysmarowałam polewą czekoladową. Pierniczki są miękkie, puszyste i bardzo smaczne.           
                                                     
    Polewa

    Tabliczka mlecznej czekolady 100 g
    5 łyżek słodkiej śmietany - użyłam 18 %
    1 łyżka oleju

    Do rondelka wlałam olej i śmietanę. Dodałam połamaną na kostki czekoladę. Na małym ogniu mieszałam do czasu aż się czekolada rozpuściła a składniki połączyły. Gorącą polewą smarowałam zimne pierniczki.

    Lukier

    Jedno białko, szklanka cukru pudru ( 250 ml )

    Do miseczki wsypałam cukier. Do cukru dodałam białko. Mikserem na najwyższych obrotach miksowałam aż składniki dokładnie się połączyły. Pierniczki z czekoladą schłodziłam w lodówce. Przepis  pochodzi ze strony: Kulinarna Wiola. Jeżeli ktoś lubi słodsze wypieki, to proponuję dać więcej cukru pudru. Ja piekłam w temperaturze 180 stopni przez 15 minut. Z podanej ilości ciasta upiekłam ponad 150 pierniczków.

    Data dodania:21 grudnia 2017r
  • Pijak

    Biszkopt

    4 jajka
    10 dag cukru
    3 łyżki oleju
    15 dag mąki
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Oddzielamy białka od żółtek. Ubijamy same 4 białka ze szczyptą soli na sztywna pianę. Do ubitej piany- nie przerywając ubijania -dodajemy stopniowo cukier . Kiedy piana będzie bardzo sztywna dodajemy po 1 żółtku. Ubijamy na puszysty kogel-mogel. Mąkę przesiewamy i mieszamy z proszkiem do pieczenia, następnie dodajemy po łyżce do ubitej masy żółtkowej. Delikatnie mieszamy całość łyżką. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy biszkopt. Pieczemy 30-35 minut w temperaturze 175 stopni potem wyłączamy piekarnik pozostawiając jeszcze biszkopt przy uchylonych drzwiczkach ok. 5 minut.

    Ciasto makowo-kokosowe

    6 białek
    15 dag cukru
    15 dag suchego maku
    15 dag wiórków kokosowych
    szczypta soli

    Ubijamy białka ze szczyptą soli na pianę dodając stopniowo cukier. W miseczce mieszamy suchy mak, wiórka kokosowe i proszek do pieczenia. Do ubitej na bardzo sztywno piany dodajemy po jednej łyżce wymieszany suchy mak, wiórka kokosowe i proszek do pieczenia. Delikatnie mieszamy całość łyżką tak żeby piana nie opadła. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, przelewamy ciasto i pieczemy 30 minut w temperaturze 175 stopni.

     

                                                                  


    Masa śmietankowa

    2 szkl. mleka (0,5 litra)
    6 żółtek
    1 budyń śmietankowy z cukrem (60g)
    1 łyżka mąki ziemniaczanej
    2 łyżki mąki pszennej
    2 łyżki cukru
    200 g masła lub margaryny

    Jedną szklankę mleka gotujemy. W drugiej szklance mleka mieszamy żółtka, budyń, mąkę i cukier. Mieszamy wszystkie składniki aż nie będzie grudek i cukier się rozpuści. Wlewamy taką mieszankę do gotującej się tej jednej szklanki mleka. Energicznie mieszamy i gotujemy budyń (uważamy żeby się nie przypalił). Po ugotowaniu wylewamy go do talerza wcześniej opłukanego zimną wodą, górę nakrywamy woreczkiem foliowym aby nie zrobiła się twarda skorupa i pozostawiamy do wystudzenia. Ucieramy miękkie masło na puch i dodajemy stopniowo zimny budyń.

    Polewa czekoladowa

    150 g czekolady gorzkiej
    1 łyżka masła

    Roztapiamy czekoladę wraz z masłem w kąpieli wodnej. Do większego garnka z gotującą się wodą dajemy mniejszy, w którym jest czekolada i masło. Mniejszy garnek nie może dotykać gorącej wody. Mieszamy składniki, a unosząca się podczas gotowania wody para wodna roztopi nam czekoladę.

    Poncz

    1/2 szklanki wódki wymieszanej z wodą (pół na pół)

    Ponadto

    1 szklanka wódki
    1 paczka okrągłych biszkoptów (140g)
    1 słoik dżemu z czarnej porzeczki (270g)
    3-4 łyżki wiórek kokosowych

    Wykonanie

    Zimny biszkopt nasączamy ponczem i smarujemy dżemem porzeczkowym. Następnie kładziemy ciasto makowo-kokosowe i wykładamy masę śmietankową. Na masie układamy namoczone w wódce okrągłe biszkopty. Całość polewamy polewą czekoladową i posypujemy wiórkami kokosowymi. Ciasto dajemy do lodówki, najlepsze jest na drugi dzień, kiedy smaki się przegryzą. Piekłam w blaszce o wymiarach 25x40 cm.

    Data dodania:12 grudnia 2017
Zdjęcia na tej stronie są moją własnością nie wyrażam zgody na ich rozpowszechnianie i wykorzystywanie bez mojej wiedzy i zgody.
Zdjęcia podlegają ochronie zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 luty 1994r DZ.U. 1994r Nr 24 poz.83 z późn.zm.
Facebook